Blog WordPress
Blog WordPress » Porady » Bezpieczeństwo WordPressa – co musisz wiedzieć?

Bezpieczeństwo WordPressa – co musisz wiedzieć?

Autor: Maria Kowalska
Bezpieczeństwo WordPress - co musisz wiedzieć?

Bezpieczeństwo WordPress zależy od wielu czynników, w tym między innymi tego, w jaki sposób zarządza się stronę internetową WordPress. Co jeszcze warto wiedzieć? Jak zwiększyć bezpieczeństwo WordPress? Zapraszamy do lektury!

Bezpieczeństwo WordPress – możliwe zagrożenia

W sieci czyha wiele niebezpieczeństw, na które są narażeni nie tylko właściciele stron internetowych stworzonych w WordPress, ale także i administratorzy witryn na innych platformach.

Możliwe zagrożenia, przed którymi warto się zawczasu zabezpieczyć to:

 • atak hakerski i utrata cennych informacji,
 • atak wirusa,
 • awaria wtyczek lub innej zawartości strony internetowej,
 • niepożądane włamanie w celu pogorszenia SEO strony,
 • nieumyślna utrata danych w wyniku braku kopii zapasowej,
 • problemy ze wtyczkami, widżetami i aktualizacjami,
 • utrata stabilności strony internetowej.

W sytuacji, gdy nasza witryna padła ofiarą któregoś z wymienionych powyżej ataków, nie pozostaje nic innego, jak oddać ją w ręce specjalisty. Naprawa może trwać bardzo długo i może się nie opłacić, dlatego lepiej przeciwdziałać takim sytuacjom. Poniżej prezentujemy, jak zadbać o bezpieczeństwo WordPress.

Bezpieczeństwo WordPress – jak zabezpieczyć WordPress przed utratą danych?

Bezpieczeństwo WordPress to przede wszystkim tworzenie kopii zapasowych. Warto taki backup wykonywać regularnie, zwłaszcza jeśli prowadzimy na stronie jakieś prace, np. aktualizujemy jej zawartość lub zmieniamy szablon.

Druga kwestia to stosowanie silnych haseł logowania. Hasła (zwłaszcza te, którymi posługują się administratorzy i redaktorzy o największych uprawnieniach) powinny składać się ze znaków specjalnych, liter i cyfer, nie powinny być łatwe do odgadnięcia ani kojarzyć się z witryną lub jej treścią.

Bezpieczeństwo WordPress – jak uchronić bloga przed spamem?

Aby uchronić bloga WordPress przed spamem, można wyłączyć komentowanie na stronie lub je spersonalizować zgodnie z potrzebami (np. umożliwić dodawanie komentarzy tylko i wyłącznie zalogowanym użytkownikom lub użytkownikom, którzy wprowadzą hasło captcha). Modyfikacji można dokonać w panelu administratora lub korzystając ze specjalnych wtyczek.

Bezpieczeństwo WordPress – jak uchronić stronę przed niepożądanym atakiem?

Aby zwiększyć bezpieczeństwo WordPress i uchronić witrynę przed niepożądanym atakiem, należy przede wszystkim dbać o zasady związane z logowaniem i zarządzaniem stroną. Dostęp do witryny powinny mieć tylko osoby, które są do tego upoważnione, a hasła powinny być dostatecznie silne, by trudno było je odgadnąć. Strona powinna posiadać certyfikat SSL świadczący o jej bezpieczeństwie.

Warto regularnie weryfikować listę zainstalowanych wtyczek, a także motywów i, jeśli z jakiegoś dodatku nie korzystamy, usunąć zbędne pliki. Stronę należy także regularnie aktualizować – tylko w ten sposób zapewnimy WordPress stabilność.

Za bezpieczeństwo witryny odpowiada także hosting, na którym została ona postawiona, dlatego też nie należy oszczędzać na tym rozwiązaniu. Dobre firmy hostingowe oferują swoim klientom monitoring oraz wiele różnych zabezpieczeń mających na celu nie dopuścić do ataku na witrynę.

Bezpieczeństwo WordPress – przydatne wtyczki

Oto wtyczki, których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa WordPress:

 • All – in – one WP migration – wtyczka służy do wykonywania kopii zapasowych,
 • All In One WP Security and Firewall – ta wtyczka – combo zabezpiecza bazę danych, chroni przed spamem i blokuje podejrzane próby logowania się,
 • Disable XML-RPC – wtyczka służy do wyłączania funkcji XML-RPC, która może zostać wykorzystana do ataku na witrynę,
 • Google Authenticator – wtyczka wprowadza dwuetapowe uwierzytelnianie, dzięki czemu logowanie na zaplecze strony internetowej jest bezpieczniejsze,
 • Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft – wtyczka służy do blokowania botów i automatów, dzięki niej można zwiększyć bezpieczeństwo WordPress podczas logowania, dodawania komentarzy i odzyskiwania hasła dostępu do witryny, a także uniknąć spamu na blogu,
 • iThemes Security – wtyczka pomaga skonfigurować WordPress tak, by witryna była bezpieczna, np. wyłączyć edytor plików, włączyć certyfikat SSL, czy zmienić prefiksy tabel bazy danych,
 • JetPack – wtyczka blokuje podejrzane działania na stronie, ułatwia także administrowanie witryną,
 • Updraft Plus – wtyczka służy do wykonywania automatycznych kopii bezpieczeństwa,
 • Sucuri Security – wtyczka potrafi skanować witrynę w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania oraz informować o podejrzanych próbach logowania się, analizuje także integralność plików,
 • Wordfence Security – Firewall & Malware Scan – wtyczka czuwa nad bezpieczeństwem witryny, wysyła ostrzeżenia o logowaniu i blokuje podejrzane adresy IP,
 • WPS Hide Login – wtyczka pozwala ukryć domyślny adres logowania do panelu administratora.